Blog

İzmir’de Tsunami

Video Emlak İzmir by on Eki 6, 2015 in Blog | 0 comments

izmirde-tsunamiİzmir’de tsunami mi olur ne acayip şey derken bazı araştırmalar 1688 yılında İzmir’de tsunami olduğunu söylüyor, inanmayanlar konuyla ilgili google a 1688 tsunami izmir yazıp aratabilirler.

1688 yılında yaşanan tsunamide 15bin kişi hayatını kaybetmiş, yılın 1688 olduğunu, o gün ki nüfusu ve tüm şehrin nerdeyse şehrin eteklerine kurulduğunu düşününce “herkes mi öldü” dedirtmiyor değil!

Dokuz Eylül Üniversitesinin sitesine baktığımızda depremle ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşıyoruz fakat tsunamiden bahsetmiyor, 15bin kişinin öldüğünü destekleyen yazı da neredeyle bütün İzmir’in yerle bir olduğundan bahsediyor.

izmir tsunami

Eski Karşıyaka Fotoğrafları

Video Emlak İzmir by on Eyl 30, 2015 in Blog | 0 comments

Eski Karşıyaka Fotoğrafları

eski karşıyaka fotoğrafları (11) eski karşıyaka fotoğrafları (12) eski karşıyaka fotoğrafları (13) eski karşıyaka fotoğrafları (14) eski karşıyaka fotoğrafları (15) eski karşıyaka fotoğrafları (16) eski karşıyaka fotoğrafları (17) eski karşıyaka fotoğrafları (18) eski karşıyaka fotoğrafları (19) eski karşıyaka fotoğrafları (20) eski karşıyaka fotoğrafları (1) eski karşıyaka fotoğrafları (2) eski karşıyaka fotoğrafları (3) eski karşıyaka fotoğrafları (4) eski karşıyaka fotoğrafları (5) eski karşıyaka fotoğrafları (6) eski karşıyaka fotoğrafları (7) eski karşıyaka fotoğrafları (8) eski karşıyaka fotoğrafları (9) eski karşıyaka fotoğrafları (10)

Evinizin Metrakaresi Nasıl Belirlenir

Video Emlak İzmir by on Eyl 15, 2015 in Blog | 0 comments

Alınacak evin metrekaresini belirlemek oldukça önemlidir. Hem fiyatı hem de oturma alanını belirleyen bu metrekare hesabı farklı yöntemlerle yapılabilmektedir. Bu yöntemlerden her biri de güvenilir olmaktadır. Elektronik cihazlar çok daha güvenilir yöntemlerden olmaktadır. Yine de ölçüm yapmakta sorun yaşıyorsanız eksperleri bu amaçla kullanabilirsiniz. Eksperler sizin için ev metrekaresini güvenilir bir şekilde ve kısa süre içerisinde kolaylıkla belirlemektedir.

Yazılı olarak belge almanız sizin için çok daha güvenilir olmaktadır. Ev kiralama işlemlerinde her adımı belgelemek kiracının beklentilerinin karşılanması için oldukça önemlidir. Bu maddelere dikkat ederek kiracı rahat bir kira dönemi geçirmektedir. Metrekare hesabını da bu şekilde belgelemeniz ilerleyen dönemlerde lehinize olacaktır.

Ev sıfır ise aldığınız evin metrekaresini daha başında öğrenebilirsiniz. Fakat her yerin metrekare hesabını ayrı ayrı öğrenmenizde yarar vardır. Bu yararlı davranış için kendiniz de ölçüm yapabilirsiniz. Bu ölçümler daha güvenilir olduğu için içinizde kalan şüphe varsa bunlar ortadan kalkabilir. Duvar tarafından ölçümlerin yapılması oda metrekaresinin ortaya çıkmasında yeterli olacaktır. Ev kiralama işlemleri her adımıyla önemlidir.

Müşteri Ne Tür Bir Ev İster

Video Emlak İzmir by on Tem 13, 2015 in İş Yeri | 0 comments

Öncelikle evin içinden daha çok önemli bir şey varsa o da evin konumudur. Genellikle müşteri evinin yakın civarında süpermarketlerin olmasını göz önünde bulundurur. Aynı zamanda şehir merkezlerine yakın evler her zaman daha avantajlıdır. İyi yalıtımı olmayan bir bina ise çok yüksek veya ilk katlarda ev istemez. Evin içine de gelecek olursak 4 kişilik bir aile için en az 2+1 ev idealdir.

videoemlaksasalıizmir

 

Deprem sorunu olmayan yerlerde değer artışları daha çok görülür. Daha çok sessiz ve sakin ortamları tercih ediyorsanız şehir merkezinin hemen dışında müstakil ev de tercih edebilirisiniz.

Kiralanacak Evin Konumuna Dikkat

Video Emlak İzmir by on May 20, 2015 in Blog | 0 comments

Ev kiralama en çok tereddüt edilen konulardan bir tanesidir. Bu endişelerin en önemli sebebi evden memnun kalınıp kalınmayacağıdır. Evin konumu memnuniyet açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle evin konumuna dikkat etmek gerekir. Ev konumu kişinin daha rahat hissetmesini sağlamaktadır. Bu rahatlık için kiralayacağınız evin konumuna dikkat etmeniz gerekir.

Okullara ya da merkezi yerlere yakınlık aile için en önemli konulardandır. Bu nedenle özellikle çocuklu aileler bu konum özelliklerine fazlasıyla dikkat etmektedir. Konum kiralarken ilk dikkat edilen konulardan olmalıdır. Aksi takdirde evi değiştirmek zorunda bile kalınmaktadır. Kiralanacak evin işyerine de yakın olması vakitten tasarruf edilmesini de sağlar. Kötü konulu mevkilerdeki evler daha ucuz olsa da bu sorunlar ileride daha büyüklerine neden olmaktadır.

Daha rahat davranmanızı sağlayacak olan konum yakınlığı ailenin her bireyi için önemli olmaktadır. Özellikle çocukların okula daha rahat ve güvenli gidebilmesi için konum olarak avantajlı mevkilerden ev kiralamanız gerekmektedir. Ev konumu fiyatları da etkileyen en önemli özellik olduğu için mutlaka dikkat edilmelidir.

Ev Kiralarken Nasıl Pazarlık Yapılır?

Video Emlak İzmir by on Nis 10, 2015 in Blog | 0 comments

Toplumumuzun âdetindendir pazarlık etmek, alış veriş yaparken bir liralık ürün de bile ihtiyacımız olmadığı halde üç beş kuruşun lafını yapmak Türk toplumunun geninde var. Ev kiralarken de bu özelliği kaybetmemek gerekiyor.

Daire sahipleri kendilerini güvenceye almak için bazı illerde kiranın 5 katına kadar depozito istemekte. Özellikle bu istek, yeni ev açan çiftleri çok zorlayan bir durum. Emlakçınız ile anlaşarak ev sahibinin bu istekleri karşısında pazarlık yolunu seçebilirsiniz. Sonuçta karşımızda evini pazarlayan biri var ve para verecek olan taraf da biziz; dolayısıyla hem depozito hem kira fiyatlarında emlakçımızdan da yardım alarak ara yolu bulmaya çalışabiliriz. Tabi bunu yaparken o bölgenin fiyat araştırmasını da iyi yapmak ve ortalama bir değer etrafında dolaşmak önemli. Pazarlık yapma uğruna ev sahibine ölü fiyatlar da teklif etmek çok etik değil.

Son olarak bilinmesi gereken bir durum da var; kentsel dönüşüm sürecinde olan binalar için ev sahipleri toplu kira ödemeleri isteyebiliyor. Özellikle bu durumlarda cebinizden toplu bir para çıkacağı için mutlaka karşı tarafa pazarlık atmanızı öneriyorum.

Kiraya Ne Kadar Zaman Yapılabilir?

Video Emlak İzmir by on Mar 20, 2015 in Blog | 0 comments

Nasıl her sene sizin maaşınıza zam geliyorsa oturduğunuzun evin kirasına da her yıl belirli miktarlarda zam yapılması doğal bir şey. Ancak bu zam miktarının ülke enflasyon değerlerini aşmaması gerekmekte, bunun üstü isteklerde ise sorunlar başlamaktadır.

Eğer ev sahibiniz zam döneminde sözleşmede belirtilen zam oranından yüksek bir miktarda zam yaptıysa bunun iki nedeni vardır. Birincisi haksız bir kazanç istemidir ki bu durumda kira tespit davası açarsanız kazanırsınız, ikincisi ise evin değerinde o yıl içinde bir artış yaşanmasıdır. Bulunduğunuz evin hemen yanına bir hastane, bir alışveriş merkezi veya bir okul açıldıysa muhakkak o evin değeri artacaktır. Bunun da kiranıza yansıması son derece doğal bir durumdur. Böyle bir durumda bu artış, benim kira zam oranıma ters deyip dava açarsanız dava sonuçlanana kadar geçen sürenin kira farklarını ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Kısaca kiracı olarak, zam konusunda bilgili olmalısınız. Eğer haksızlığa uğradığınızı düşünüyorsanız hemen fevri davranarak dava açmamalı, durumu gözden geçirmesi için bir profesyonele yani avukata danışmalısınız.

Kiradan Düşülebilecek Masraflar

Video Emlak İzmir by on Mar 20, 2015 in Blog | 0 comments

Kiracı olduğunuz eve bazı masraflar yapmanız gerekebilir. Bu masraflar her zaman kiracıların kafasını karıştırmaktadır. Hangi masraflar ev sahibine ait ya da değil pek kararlaştırılamaz. Ev sahibinden kiradan düşmek için talep edilecek masraflar nedir? Bu konuda tam bir görüş birliği olmasa da dış cephe ve apartmanla ilgili şeylerde yapılan masraflar ev sahibinin kiradan düşmesi gerekenlerden sadece bir kaçıdır.

Öncelikle masrafların ücretini belirlemeniz lazım. Bu belirlemelerin dayandığı belgelerin de bulunması gerekir. Bu belgeler ev sahibine karşı haklılığınızı da gösterecektir. Bu nedenle belgeleme en önemli konulardandır. Bu belgelerden sonra kiranızı eksik yatırabilir ve belgeleriniz ile ev kirasını daha az yatırabilirsiniz. Yapılan masrafların kişisel olmaması gerekir. Aksi takdirde ev sahibi kiradan düşmek istemeyebilir.

Ev içerisinde kişisel olmayan bazı ihtiyaçları da ev sahibi karşılayabilir. Bunun için birebir görüşmek gereklidir. Ev sahibi ile aranızdaki ilişki bu konuda sizlere oldukça yardımcı olabilir. Hangi masraflara karışıp karışmayacağını net şekilde konuşursanız daha kesin çözümler ortaya koymanız mümkün olur.

Ev Satın Alırken Dikkat

Video Emlak İzmir by on Oca 20, 2015 in Blog | 0 comments

Ev Satın Alma Rehberi

İnsanların en büyük hayalidir kendi evine sahip olmak. Bunun uğruna bir ömür çalışıp kazandığımız paraları yanlış ellere teslim etmemek için ev alırken dikkat edilmesi gereken çok önemli bazı noktalar bulunmakta.

Öncelikle almak istediğiniz evi iyi araştırmalısınız. Ev benim diyen herkese çıkartılıp para verilmez. Tapu dairesinden ev ile ilgili bilgi edinmek yapılması gereken işlerin en başında geliyor. Tapu ile ilgili sorun yoksa ( kaçak yapı ve ev sahibi ) gibi, bu seferin işin ikinci boyutu geliyor evin üzerinde herhangi bir borç var mı? Özellikle uzun vadeli ev alımları gerçekleştiren insanlar ödeme gücünü kaybettiğinde evleri ellerinden çıkartıp borçlarını kapatma yoluna gidiyor bu yüzden siz ev alımı yaparken evin üzerindeki borç miktarını öğrenmeli ve alım satım işlemini buna göre gerçekleştirmelisiniz.

Son olarak ev almaya karar verdiniz hiçbir problem yok kaparo verme zamanı geldi. Bu kaporayı verirken mutlaka verdiğinize dair bir belge almakta fayda var. İleride alım sırasında cebinizden ne kadar miktarda para çıktığını o para ile ispatlar ve alım sırasındaki herhangi bir karışıklıktan kendinizi uzak tutmuş olursunuz.

Ev Satın Alma Süreci Kontrolleri

Video Emlak İzmir by on Ara 27, 2014 in Blog | 0 comments

Ev alma süreci oldukça dikkat edilmesi gereken hususlar bulundurmakta. Bir evi beğendiniz ve almaya karar verdiniz, ödeme yapmadan önce sizi ileride zor duruma düşürecek bazı konularda dikkatli olmalısınız.

İlk olarak ev üzerinde herhangi bir borç var mı bunun kontrolü sağlanmalı. Daha sonrasında ince işçilikle mutlaka incelenmeli. Sıvanın, yalıtımın kötü yapılmış olması kesinlikle ev sahibinin sorumluluğundadır ve ayıplı mal almak zorunda değilsiniz. Çatı katıysa, çatının akıtıyor olması da ev sahibinin hatasıdır ve masrafları onun karşılaması gerekmektedir. Mesela evin özelliklerinde merkezi çanak sistemi ve otopark diyorsa mutlaka bunları da araştırmalısınız eğer bu hizmetler sağlanmamışsa ev alındıktan sonra dava açma hakkınızda vardır. Ama en iyisi almadan önce bunların farkına varmak ve paraya ödemeden önce bu taleplerde bulunmak.

Ev almak için yıllarca emek veriyoruz ve alırken de hayal kırıklığına uğramamak için bu bahsettiğim konularda ince eleyip sık dokumalısınız. Bir telefon bile alırken ne kadar çok detayına dikkat ettiğimiz düşünülürse fiyat açısından onun yüzlerce katı değerinde olan bir alım yaparken, sadece dış görünüşüne aldanmamak gerekiyor.

Google