Ev Kiralarken Nasıl Pazarlık Yapılır?

Toplumumuzun âdetindendir pazarlık etmek, alış veriş yaparken bir liralık ürün de bile ihtiyacımız olmadığı halde üç beş kuruşun lafını yapmak Türk toplumunun geninde var. Ev kiralarken de bu özelliği kaybetmemek gerekiyor.

Daire sahipleri kendilerini güvenceye almak için bazı illerde kiranın 5 katına kadar depozito istemekte. Özellikle bu istek, yeni ev açan çiftleri çok zorlayan bir durum. Emlakçınız ile anlaşarak ev sahibinin bu istekleri karşısında pazarlık yolunu seçebilirsiniz. Sonuçta karşımızda evini pazarlayan biri var ve para verecek olan taraf da biziz; dolayısıyla hem depozito hem kira fiyatlarında emlakçımızdan da yardım alarak ara yolu bulmaya çalışabiliriz. Tabi bunu yaparken o bölgenin fiyat araştırmasını da iyi yapmak ve ortalama bir değer etrafında dolaşmak önemli. Pazarlık yapma uğruna ev sahibine ölü fiyatlar da teklif etmek çok etik değil.

Son olarak bilinmesi gereken bir durum da var; kentsel dönüşüm sürecinde olan binalar için ev sahipleri toplu kira ödemeleri isteyebiliyor. Özellikle bu durumlarda cebinizden toplu bir para çıkacağı için mutlaka karşı tarafa pazarlık atmanızı öneriyorum.

Google