Ev Sahibinden Talep Edebilecekleriniz

Ev kiraladıktan sonra, emlakçınızla birlikte mutlaka ev hakkında detaylı bir rapor çıkarmalısınız. Malum eve girerken bir depozito veriyorsunuz ve ev sahibi siz evden çıkarken, evdeki eksikler için bu paraya el koyabiliyor.

Her kiracı sizin gibi olmayabilir. Eve çok hasar veren, verdiği hasarı düzeltmeden evden ayrılan, arkasında ayıplı mal bırakan birçok insan var. Dolayısıyla bu insanların yaptıklarının bedelini ödememek için dikkatli olmalısınız. Bu eksiklerin hepsini kira sözleşmesine not almalı, bunlardan sorumlu olmadığınızı belirtmelisiniz. Ayrıca ev sahibi, evdeki eksikleri gidermekle yükümlüdür. Diyelim çatınızda akma sorunu var. Evde oturan olarak bunu siz yaptırsanız bile ( ev sahibinin bilgisi dâhilinde ) , bunun ücretini ev sahibinden alınması gerekmekte.

Kiracı olarak haklarınızı bilmelisiniz. O eve kira ödediğiniz sürece evin sahibi bir nevi siz sayılırsınız dolayısıyla elinizde olan gücü bilerek, her söylenene eyvallah dememeli, eksik olan şeylerde emlakçınızla birlikte çözüm üretmelisiniz. Bundandır ki emlakçı aracılığıyla ev kiralamak, sizi ev sahibi ile sürekli yüz yüze getirmeyeceğinden mantıklı bir eylemdir.

Google