Ev Satın Alırken Dikkat

Ev Satın Alma Rehberi

İnsanların en büyük hayalidir kendi evine sahip olmak. Bunun uğruna bir ömür çalışıp kazandığımız paraları yanlış ellere teslim etmemek için ev alırken dikkat edilmesi gereken çok önemli bazı noktalar bulunmakta.

Öncelikle almak istediğiniz evi iyi araştırmalısınız. Ev benim diyen herkese çıkartılıp para verilmez. Tapu dairesinden ev ile ilgili bilgi edinmek yapılması gereken işlerin en başında geliyor. Tapu ile ilgili sorun yoksa ( kaçak yapı ve ev sahibi ) gibi, bu seferin işin ikinci boyutu geliyor evin üzerinde herhangi bir borç var mı? Özellikle uzun vadeli ev alımları gerçekleştiren insanlar ödeme gücünü kaybettiğinde evleri ellerinden çıkartıp borçlarını kapatma yoluna gidiyor bu yüzden siz ev alımı yaparken evin üzerindeki borç miktarını öğrenmeli ve alım satım işlemini buna göre gerçekleştirmelisiniz.

Son olarak ev almaya karar verdiniz hiçbir problem yok kaparo verme zamanı geldi. Bu kaporayı verirken mutlaka verdiğinize dair bir belge almakta fayda var. İleride alım sırasında cebinizden ne kadar miktarda para çıktığını o para ile ispatlar ve alım sırasındaki herhangi bir karışıklıktan kendinizi uzak tutmuş olursunuz.

Google