Ev Satın Alma Süreci Kontrolleri

Ev alma süreci oldukça dikkat edilmesi gereken hususlar bulundurmakta. Bir evi beğendiniz ve almaya karar verdiniz, ödeme yapmadan önce sizi ileride zor duruma düşürecek bazı konularda dikkatli olmalısınız.

İlk olarak ev üzerinde herhangi bir borç var mı bunun kontrolü sağlanmalı. Daha sonrasında ince işçilikle mutlaka incelenmeli. Sıvanın, yalıtımın kötü yapılmış olması kesinlikle ev sahibinin sorumluluğundadır ve ayıplı mal almak zorunda değilsiniz. Çatı katıysa, çatının akıtıyor olması da ev sahibinin hatasıdır ve masrafları onun karşılaması gerekmektedir. Mesela evin özelliklerinde merkezi çanak sistemi ve otopark diyorsa mutlaka bunları da araştırmalısınız eğer bu hizmetler sağlanmamışsa ev alındıktan sonra dava açma hakkınızda vardır. Ama en iyisi almadan önce bunların farkına varmak ve paraya ödemeden önce bu taleplerde bulunmak.

Ev almak için yıllarca emek veriyoruz ve alırken de hayal kırıklığına uğramamak için bu bahsettiğim konularda ince eleyip sık dokumalısınız. Bir telefon bile alırken ne kadar çok detayına dikkat ettiğimiz düşünülürse fiyat açısından onun yüzlerce katı değerinde olan bir alım yaparken, sadece dış görünüşüne aldanmamak gerekiyor.

Google