Kira Depozitosunu Geri Alma Şartları

Depozito konusu ev kiralamada en büyük sorunlardan bir tanesi olmaktadır. Hem ev sahibi hem de kiracı bu konudaki sıkıntılardan etkilenmektedir. Bu nedenle depozito maddelerinin iyi bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Kontratlarda yapılan maddelerden bir tanesi de depozitonun kira yerine sayılamayacağıdır. Bu nedenle depozitonun nasıl alınacağı konusunda bilgi sahibi olunması gerekmektedir.

Kiracının bu gibi nedenlerle depozitoyu kira yerine sayma düşüncesi varsa vazgeçmesi gerekir. Aksi takdirde bazı kanunlar da ihlal edilmiş olur. Bunlara fırsat vermeden kirayı verip depozitoyu geri almak çok daha mantıklı olmaktadır. Kontratta depozito miktarının da yazılmış olması gerekir. Bu şekilde kiracının ev sahibine karşı evinde belgesi olmaktadır. Bu miktarı geri almak için ev içerisinde kalıcı zararlara da neden olmaması gerekmektedir.

Kontrat iki tarafın da iyiliğini düşünen şekilde düzenlendiğinde oldukça önemli olmaktadır. Kontratta bulunan maddeler ihlal edildiğinde iki tarafın da birbirine karşı sorumluluğu bulunmaktadır. Kiralama işlemlerinde depozito ve kontrat maddelerine özellikle dikkatli karar vermek ilerleyen zamanlarda daha az sorun yaşamaya olanak sağlar.

Google