Kira Sözleşmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev kiralayan kişilerin beğendikleri evi tutmadan önce, imzalayacakları sözleşme ile ilgili birtakım detayları iyi bilmeleri gerekmektedir. Genellikle sözleşme öncesinde depozito ya da kira tutarları ile ilgili olarak sözlü bir ön anlaşma yapılmaktadır. Ev sahibinin temsilcisi olarak arada bir emlakçı varsa sözleşme öncesi bir miktar kaparo vermek, sözlü anlaşmanın geçerliliğini korumasını sağlayacaktır.

Emlakçı ev sahibi ve kiracı tarafından üzerinde anlaşmaya varılan şartları, detayları ile kağıda dökerek, kira kontratını hazırlar ve ev sahibi ile görüşme tertipler. Kiralanacak konutun sahibi ile kontrat aşamasında yüz yüze görüşmek dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Zira daha sonra problemler yaşanmasını azaltan bir durumdur.

Ev sahibi ile görüşülerek, kira artış oranı kontratın süresi, depozitonun detayları, evle ilgili yapılması gereken masraflar varsa bunların kime ait olacağı gibi konular netleştirilir ve önemli olan detaylar mutlaka kontrata yazılı olarak geçirilir. İmzalar atılmadan önce tutulacak ev tekrar gezilerek gözden hiçbir detayın kaçmadığından emin olunur. Tüm şartlarda fikir birliği sağlandıktan sonra kontrat imzalanır.

Google