Kiraya Ne Kadar Zaman Yapılabilir?

Nasıl her sene sizin maaşınıza zam geliyorsa oturduğunuzun evin kirasına da her yıl belirli miktarlarda zam yapılması doğal bir şey. Ancak bu zam miktarının ülke enflasyon değerlerini aşmaması gerekmekte, bunun üstü isteklerde ise sorunlar başlamaktadır.

Eğer ev sahibiniz zam döneminde sözleşmede belirtilen zam oranından yüksek bir miktarda zam yaptıysa bunun iki nedeni vardır. Birincisi haksız bir kazanç istemidir ki bu durumda kira tespit davası açarsanız kazanırsınız, ikincisi ise evin değerinde o yıl içinde bir artış yaşanmasıdır. Bulunduğunuz evin hemen yanına bir hastane, bir alışveriş merkezi veya bir okul açıldıysa muhakkak o evin değeri artacaktır. Bunun da kiranıza yansıması son derece doğal bir durumdur. Böyle bir durumda bu artış, benim kira zam oranıma ters deyip dava açarsanız dava sonuçlanana kadar geçen sürenin kira farklarını ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Kısaca kiracı olarak, zam konusunda bilgili olmalısınız. Eğer haksızlığa uğradığınızı düşünüyorsanız hemen fevri davranarak dava açmamalı, durumu gözden geçirmesi için bir profesyonele yani avukata danışmalısınız.

Google